kwi 5, 2019

Środowiskowy dom samopomocy powstanie w Tychach

Środowiskowy dom samopomocy powstanie w rozbudowywanym Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW w Tychach. Placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 42 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. 

- Chcemy objąć opieką większą liczbę dzieci, młodzieży i dorosłych niepełnosprawnych, ale na przeszkodzie stoją dziś problemy lokalowe. To właśnie stąd pomysł rozbudowy placówki o środowiskowy dom samopomocy. Sami jednak nie bylibyśmy w stanie zgromadzić takich środków - jesteśmy organizacją non-profit. Cała nasza działalność jest bezpłatna dla podopiecznych, a fundusze którymi dysponujemy to dotacje celowe, które starczają jedynie na bieżące potrzeby Ośrodka - mówi Ewa Pawlak, dyrektor ośrodka.

W pomoc włączyło się Stowarzyszenie Inicjatywa Tyska przekazując zebrane środki - w sumie niemal 35 tys. zł, a na marcowej sesji Rady Miasta Tychy radni przegłosowali uchwałę, która zabezpiecza 165 tys. zł w budżecie miasta na wykonanie projektu ośrodka.

W ramach inwestycji rozbudowany zostanie OREW zlokalizowany przy Alei Niepodległości 90. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.: gabinety lekarskie, sale do rehabilitacji, strefa relaksacyjna, gabinet hydroterapii, krioterapii, kuchnia treningowa, pracownie warsztatowe oraz pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

- Zyskamy też część hostelową - choć chyba lepszym słowem będzie "część wytchnieniową", bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji, np. podczas pobytu w szpitalu, nie mają z kim zostawić swoim dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny - dodaje dyrektor Ewa Pawlak.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kontakt

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
(siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem)

Tel.: 602 743 883
E-mail: biuro@msoon.org.pl

© 2019 Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych