kwi 9, 2019

Ponad milion osób niepełnosprawnych w wieku aktywności zawodowej nie pracuje

W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej - wynika z raportu Fundacji Aktywizacja o sytuacji zawodowej niepełnosprawnych. W badaniu uczestniczyły 564 osoby.

- To pierwsze przeprowadzone przez organizację pozarządową na taką skalę badanie na ten temat - powiedział prezes zarządu fundacji Przemysław Żydok.

"W Polsce ok. 1,2 mln osób z niepełnosprawnościami nie pracuje w wieku aktywności zawodowej. Mimo to znaczna część tych osób nie korzysta z systemu wsparcia oferowanego przez powiatowe urzędy pracy. Świadczy o tym niewielka liczba osób z niepełnosprawnościami zarejestrowanych w PUP (100 tys.)"- podaje Fundacja Aktywizacja.

Z raportu wynika, że 72 proc. zatrudnionych pracowników z niepełnosprawnościami utrzymuje zatrudnienie powyżej 6 miesięcy, a 80 proc jest zadowolonych ze swojej pracy.

- Pokazuje to, jak duży potencjał zawodowy tkwi w tej grupie społecznej. Może stanowić odpowiedź na deficyt pracowników. Szacuje się, że do 2040 roku na polskim rynku będzie brakowało 4,5 mln pracowników - dodał prezes fundacji.

Fundacja Aktywizacja od 29 lat wspiera osoby z niepełnosprawnościami, pomagając im w wejściu na rynek pracy. W latach 2015-2018 wprowadziła na rynek pracy 1788 osób z niepełnosprawnościami, które podjęły pracę w różnych branżach.

- To, że nie siedzę zamknięty w czterech ścianach w domu i mam wreszcie pracę, dodaje mi skrzydeł. Fundacja pomogła mi znaleźć pracę w MacDonaldzie. Zarabiam 1,4 tys. zł, pracując na trzy czwarte etatu i jestem bardzo zadowolony zarówno z pracy, jak i z zarobków, i z tego, że przebywam wśród ludzi. Jako osobie z zaburzeniami psychicznymi i schizofrenią niełatwo było mi znaleźć pracę. Fundacja znalazła dla mnie ofertę i pomogła w kontakcie z pracodawcą - opowiadał podczas prezentacji raportu jeden z podopiecznych fundacji.

Raport dostępny jest na stronie www.aktywizacja.org.pl

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kontakt

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
(siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem)

Tel.: 602 743 883
E-mail: biuro@msoon.org.pl

© 2019 Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych