lip 1, 2019

System znaczników dla osób niepełnosprawnych na Politechnice Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska uruchomiła pilotażowy system elektronicznych znaczników, które mają ułatwić poruszanie się po terenie kampusu osobom z niepełnosprawnościami. Jak poinformował Michał Ciepielski z biura prasowego Politechniki Wrocławskiej, urządzenia zostały zamontowane w 30 miejscach na terenie kampusu uczelni, m.in. w gmachu głównym, Bibliotechu i na stacjach Polinki. Urządzenia posiadają autonomiczne źródło energii, co pozwala na pracę nie krótszą niż trzy lata. Aby z nich skorzystać, wystarczy ściągnąć na smartfon lub tablet darmową aplikację Totupoint i mieć ją uruchomioną w trakcie poruszania się po kampusie.

- Od dłuższego czasu zwiększamy dostępność naszej uczelni i kampusu dla osób z niepełnosprawnościami. Dotyczy to nie tylko kwestii architektonicznych, czyli dostosowania budynków do ich potrzeb, lecz także dostępności informacyjnej. Chodzi przede wszystkim o to, żeby osoby odwiedzające Politechnikę Wrocławską mogły bez żadnych problemów sprawdzić, gdzie się znajdują, co jest w danym miejscu oferowane czy gdzie można uzyskać pomoc - mówił kierownik Pracowni Tyfloinformatycznej PWr Marek Tankielun.

Jak wyjaśnił, gdy osoba zbliży się do znacznika, z zamontowanego w nim głośnika usłyszy informację o aktualnym położeniu np. wejściu na stołówkę czy na stację "Polinki". - Dodatkowo w aplikacji mobilnej wyświetlają się rozbudowane opisy tekstowe dla osób głuchoniemych z informacjami o poruszaniu się po obiekcie, dostępności informacyjnej i architektonicznej - powiedział Marek Tankielun.

Aplikacja dostępna jest w języku polskim i angielskim.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kontakt

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
(siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem)

Tel.: 602 743 883
E-mail: biuro@msoon.org.pl

© 2019 Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych