wrz 22, 2019

Można ubiegać się o dofinansowanie usług asystenta osobistego

Jak poinformował pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztof Michałkiewicz, od października samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie usług asystenta osobistego dla osób niepełnosprawnych. Na ten cel zostanie w tym roku przeznaczone 30 mln zł.

Program "Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej" jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego - gmin i powiatów, które od października mogą składać wnioski o przyznanie dofinansowania. W ramach programu samorządy mogą otrzymać wsparcie do 100 proc. kosztów realizacji usług asystenta.

Jak wyjaśnił Krzysztof Michałkiewicz, asystent ma za zadanie pomóc osobie niepełnosprawnej przy codziennie wykonywanych czynnościach m.in. w dojazdach do konkretnych miejsc, np. do lekarza, czy na zakupy, załatwieniu spraw urzędowych, czy korzystaniu z ofert kulturalnych.

Źródłem finansowania programu są pieniądze z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Pierwsza edycja programu będzie realizowana od 1 października 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kontakt

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
(siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem)

Tel.: 602 743 883
E-mail: biuro@msoon.org.pl

© 2020 Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych