cze 9, 2021

Będzie rewolucja w orzekaniu o niepełnosprawności?

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization - WHO) 20 lat temu wprowadziła klasyfikację ICF (International Classification of Functioning, Disability and Health), będącą obecnie jednym z najlepszych i powszechnie znanych systemów oceny stanu funkcjonowania człowieka.

Klasyfikacja ICF zmieniła postrzeganie zdrowia, gdyż wprowadziła pojęcie funkcjonowania - czyli tego, co dla ludzi faktycznie liczy się w kontekście zdrowia. Eksperci zauważają, że uświadomiło to wielu profesjonalistom, ile możemy zrobić dzięki naszemu zdrowiu.

- Twórcy ICF dołożyli wielu starań, aby nie wykorzystywać typowej medycznej terminologii. Dlatego w tej klasyfikacji mówi się np. po prostu o funkcjach ciała czy funkcjach fizycznych. Jednak przede wszystkim w ICF chodzi o zrozumienie, że ludzie postrzegają zdrowie poprzez to, jak naprawdę funkcjonują na co dzień. Funkcjonowanie to interakcja między kondycją fizyczną człowieka a światem, otoczeniem, w którym żyje dana osoba - mówi prof. Jerome Bickenbach. Ponadto podkreśla, że niepełnosprawność dla każdego człowieka znaczy co innego.

Jak wskazuje ekspert, klasyfikacja ICF uczy nas, że patrzenie na zdrowie wyłącznie z medycznego punktu widzenia nie jest w pełni miarodajne. Ważniejsze powinny być pytania: "Jaki problem masz z funkcjonowaniem w domu?", "Jak długo jesteś w stanie iść na własnych nogach?", "Czy masz problemy z przejściem przez ulicę?". Ekspert podkreśla również, że istotne jest określenie problemów, z którymi na co dzień spotykają się ludzie w relacjach z otoczeniem, a które mogą wpływać na ich angażowanie się w pewne czynności.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kontakt

Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych

ul. Dunajewskiego 5
31-133 Kraków
(siedziba Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem)

Tel.: 602 743 883
E-mail: biuro@msoon.org.pl

© 2021 Małopolski Sejmik Organizacji Osób Niepełnosprawnych